JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ URZĄDZAJĄC MAŁY SALON W BLOKU

Urządzenie salonu w bloku jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie jeśli pomieszczenie to ma spełniać kilka funkcji jednocześnie, a w naszej rzeczywistości często tak właśnie bywa.

Ja popełniłam już wszystkie wymienione tutaj błędy i mam nadzieję, że Wy będziecie ich unikały.

Dlaczego?

Bo na małej przestrzeni bardzo duże znaczenie ma każda decyzja i każdy centymetr wolnego miejsca!

 

 

Oto najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu salonu w bloku:

1. Złe rozplanowanie pokoju

Zanim wstawisz pierwsze meble, weź kartkę papieru, ołówek i spróbuj rozplanować przestrzeń na papierze. Zastanów się, jaką funkcję ma pełnić salon (czy będzie to równocześnie sypialnia, jadalnia, domowe biuro, a może jadalnia?)

Rozrysuj wszystko to, co musi się w nim znaleźć, sprawdź, czy masz wystarczająco przestrzeni na przykład wokół stołu, albo żeby móc otworzyć balkon.

2. Za mały dywan

Moim zdaniem najczęściej spotykany błąd wnętrzarski, który (żeby nie było!), również mam na sumieniu!

Za mały dywan potrafi całkowicie zepsuć odbiór wnętrza, a co najgorsze pomniejszyć go optycznie! Wybierając dywan do salonu zwróć uwagę, aby znajdowały się na nim przednie nóżki mebli (sofa, fotele). W ten sposób wydzielasz strefę wypoczynkową, nawet na małej przestrzeni.

3. Za krótkie zasłony

Kolejny błąd, który optycznie pomniejsza przestrzeń, a tak łatwo go uniknąć! Karnisz powinien zaczynać się jak najbliżej sufitu, a zasłony powinny kończyć się tuż nad ziemią. W ten sposób stanowią dla wnętrza wspaniałą oprawę! Kupując zasłony zwróć uwagę na sposób prania. Zdarzyło mi się już kupić zasłony z lnu w szwedzkiej sieciówce, które niestety skróciły się w praniu i to o dobre 3 cm.

4. Brak przełamania przestrzeni (tzw meblowy tramwaj)

Prostokątny, wąski pokój- znasz to, prawda? Nasz salon też był takim meblowym tramwajem, ale postanowiłam przełamać przestrzeń za pomocą biurka. Ustawienie wzdłuż okna wpłynęło korzystnie na układ całego pokoju, na to, jak odbieramy go wzrokowo. Warto zastanowić się, czy i u Ciebie nie dałoby się oszukać trochę przestrzeń, przełamując nieciekawy układ.

5. Sztuka lewitująca pod sufitem.

Kolejny błąd, który bardzo często możemy spotkać, to obrazy i ramki na zdjęcia zawieszone zbyt wysoko nad sofą. Pamiętaj, że powinny one tworzyć spójną całość z meblem, nad którym chcesz je umieścić. Zwróć uwagę, aby obraz był na linii oczu i dosłownie 15/20 cm nad meblem. Dobrym sposobem na spróbowanie czy wszystko ładnie wygląda jest użycie haczyków samoprzylepnych- nie robimy w ten sposób dziur w ścianie, a widzimy efekt i możemy ewentualnie poprawić ułożenie obrazków.

 

Urządzanie małych wnętrz bywa trudne, ale mam nadzieję, że te porady pomogą skutecznie uniknąć Ci najpoważniejszych błędów i będziesz mogła cieszyć się pięknym salonem!

 

 

 

podpis

 

Jeśli szukasz wyjątkowych poszewek do swojego domu, odwiedź mój sklep!

Zapraszam Cię też na moje stories na Instagramie, gdzie znajdziesz lekcje stylu i dużo inspiracji!

 

Follow my journey

Close