Już od progu poczułam nieznajomy, ale bardzo przyjemny zapach.
Gospodyni zaprosiła mnie do środka, z uśmiechem przepraszając za wszechobecny jej zdaniem rozgardiasz. Przycupnęłam w salonie, gdzie zaproponowano mi coś do picia.
Siedząc sobie tak grzecznie i czekając na umówione spotkanie, jednocześnie miałam ogromną ochotę pobuszować w tym miejscu, zajrzeć w każdy kąt, oglądnąć zdjęcia, dotknąć stare książki na półkach i powyginane meble, przyjrzeć się stojącym po kątach płótnom i spytać, co to za rzeźba i czy zrobił ją mąż tej miłej pani? I co tak pachnie? Czy to jej ulubiony zapach?
Coś sprawiało, że czułam się w tym miejscu wyjątkowo! Bez wątpienia była to życzliwość gospodyni, ale i niesamowita, prawdziwie magiczna aura tego domu.
Miałam wtedy jakieś 16 lat.
Teraz mam prawie 38 i czasem, gdy zdarza mi się przejść pod oknami tego mieszkania, z chęcią wracam do wyjątkowych wspomnień.
Brakuje mi naokoło spersonalizowanych wnętrz.
Wiesz, takich gdzie widać mieszkańców, ich zainteresowania, pasje, doświadczenia, historię. I nie chodzi mi tu nawet o wnętrza rozumiane jako te z duszą, z antykami, bibelotami w każdym kącie i starymi obrazami.
Nie każdy przecież lubi taki styl!
Mam raczej na myśli domy, gdzie wchodząc, czujesz serce domowników. Łatwo w nich odgadnąć co lubią i czym interesują się mieszkańcy, jaka jest ich historia. W tych wnętrzach są nie tylko przedmioty, ale i cząstka ludzi, dla których słowo DOM ma wyjątkowe znaczenie.
Aby urządzić takie mieszkanie, wcale nie trzeba mieć dużych przestrzeni!
My na przykład mieszkamy w bloku i staramy się tworzyć spójne z nami wnętrza. Lubimy naturalne materiały i to u nas widać: drewno, marmur, mosiądz, juta. W kuchni mamy stary, drewniany szyld, który morze wyrzuciło na plażę w Chorwacji, akurat gdy tam wypoczywaliśmy. Na powieszenie czeka szkic, przedstawiający projekt zegarka (jedna z pasji mojego męża). Ja lubię otaczać się pięknymi książkami, albumami wnętrzarskimi, kwiatami, wyjątkowymi tkaninami, prezentami od dzieci (te na Dzień Mamy najpiękniejsze!), ręcznie zrobionymi dekoracjami (np te drewniane koraliki zrobiłam sama i bardzo je lubię).
Fajnie kiedy wszystko się łączy: to co lubisz Ty i pozostali domownicy.
Na forach wnętrzarskich często pojawiają się prośby o poradę. Pytamy: co tu dodać? Czego brakuje w moim domu? Co zrobić, aby było bardziej przytulnie?
I właśnie dodanie szczypty siebie jest najlepszą odpowiedzią na te pytania.
Można mieć najdroższe meble i dodatki, ale bez tego “czegoś” to zawsze będzie dobrze wyposażone mieszkanie i nic więcej.
Być może zastanawiasz się teraz jak to zrobić? Jak do tych pięknych mebli i dodatków dodać trochę indywidualizmu?
Otóż nie będzie to takie trudne, bo urządzanie jest przede wszystkim dobrą zabawą!
[pinit]
I właśnie dziś chciałabym zaprosić Cię na kreatywne ćwiczenie, dzięki któremu Twój dom nie będzie tylko wyposażonym wnętrzem, ale nabierze charakteru i cech mieszkańców, czyli Ciebie i Twojej rodziny.
Warto zrobić je teraz, na początku roku, kiedy wszyscy czujemy ten “nowy początek” i mamy ochotę działać!
No to zaczynamy! Wystarczy kartka papieru, długopis i trochę czasu 🙂
Zastanówmy się, jakie historie może opowiadać Twój dom?
Aby odpowiedzieć na to pytanie i przełożyć je na dekorowanie, wystarczy zajrzeć w głąb siebie i posłużyć się kilkoma pytaniami:
1. Kto tu mieszka? | Ty, Twoja rodzina, zwierzęta…
2. Skąd pochodzicie? | Gdzie mieszkacie teraz, gdzie dorastaliście, gdzie się pierwszy raz spotkaliście, Wasze tradycje kulturowe, edukacja, przodkowie…
3. Wasze marzenia, plany…| O czym marzysz Ty, kim chcą zostać Twoje dzieci, Twój wymarzony zawód, wasza podróż marzeń…
4.Co lubicie robić? | Wasze zainteresowania, rękodzieło, zamiłowanie do DIY, jak najczęściej spędzacie wolny czas albo jak chcielibyście, co sprawia, że uśmiechacie się do siebie…
5. Najbardziej na świecie uwielbiacie… | To mogą być książki, płyty winylowe, instrumenty muzyczne, kolory, jedzenie, picie, ulubiony cytat, Wasze wartości itd.
Rozejrzyj się: czy w Twoim domu widać te historie? W jaki sposób je wyrażasz? A jeśli ich nie ma, jak możesz to zrobić?
Wypisz na kartce wszystkie pomysły jakie przychodzą Ci do głowy, daj popłynąć Twoim myślom! Robimy typową burzę mózgów 🙂 Potem wybierzesz, co tak naprawdę chcesz, aby wyrażał Twój dom, co chcesz podkreślić i jak to zrobisz.
Na przykład:
Jeśli Twój mąż pochodzi z innego miasta niż Ty, z pewnością ma związane z nim wspomnienia! Jak możecie wyrazić to w wystroju wnętrz? Najprostszym sposobem, który od razu przychodzi na myśl jest obraz, zdjęcie, mapa, grafika przedstawiająca jego miasto. A może coś mniej dosłownego, związanego z ważnym dla niego wydarzeniem z tego okresu? Jeśli nie wpadłaś na to do tej pory, zrób to teraz! Może będzie to fajny, spersonalizowany pomysł na jego urodziny albo zbliżające się Walentynki? 😉
Do tej zabawy możesz, a nawet powinnaś zaprosić pozostałych domowników, niech każdy ma swój udział w tworzeniu wnętrz! To może być naprawdę fajne doświadczenie, może pomysł na zimowe popołudnie?
Oczywiście nie musisz w każdym kącie opowiadać powyższych historii, ale warto zadbać o ten aspekt, bo tylko w ten sposób Twoje wnętrza będą naprawdę TWOJE! Nieważne, czy masz u siebie popularne meble z Ikea, uwielbiasz styl Hamptons, czy Glamour- spersonalizowane dodatki sprawią, że Twój dom będzie wyjątkowy, inny niż wszystkie urządzone w tym samym stylu.
Na koniec zachęcam Cię do zapisania się na mój wnętrzarski newsletter. Chciałabym, abyś nie tylko czytała moje wpisy, ale zaczęła wdrażać proponowane przeze mnie pomysły u siebie w domu! Newsletter wysyłam raz w tygodniu i zawsze staram się dawać Wam w nim konkretne wskazówki! Jest to też fajna okazja, aby lepiej się poznać, więc traktuję go jak takie pogaduchy przy kawie. Zapisać możesz się podając poniżej swoje imię i adres e-mail. Pamiętaj też, aby potwierdzić zapis i zaglądać do zakładek spam/oferty/społeczności, bo moje wiadomości niestety mogą tam zabłądzić!
To tyle na dziś! Daj znać w komentarzu, jakie są Twoje sposoby na spersonalizowane wnętrza? Jakie historie opowiada Twój dom?
Ściskam!
+ pokaż komentarze
- Hide Comments
dodaj komentarz